Lány vagy fiú egyre megy, minden gyerek örömét leli már egészen kis korban a labda kergetésében. Most az EB idején, amikor a csapból is a futball folyik, könnyen elkap minket szülőket és gyerekeket egyaránt az úgynevezett „Fociláz”. De miért is ne? Kevés szórakoztatóbb dolog van egy közös családi labdajátéknál. És ha a gyerek ezen felbuzdulva még kedvet is kap arra, hogy elkezdjen fociedzésre járni, az már csak hab a tortán.
A foci nem más, mint egy tökéletes erőnléti edzés.
Gyermekeink szervezetére a mozgás friss levegőn szélben, esőben, fagyban-bármilyen hihetetlenül hangzik is- előnyösen hat.
A test és az immunrendszer erősödik tőle, nő az ellenálló képessége a betegségek ellen. Természetesen nem árt, ha a felszerelést az időjárási körülményeknek megfelelően kellő körültekintéssel választjuk ki. A nedvszívó, nehezen száradó pamut ruhaneműt-főleg hűvös, nedves időben- kerüljük! Kezdetben, – amíg ki nem derül, hogy csemeténk mennyire gondolja komolyan- nem érdemes sok pénzt beruháznunk, elég egy jó cipő, egy lábszárvédő és egy hosszúszárú zokni.
A minimális sportszerigény és az egyszerű szabályrendszer nagyban hozzájárult a játék elterjedéséhez. A játék lényege a gólszerzés. Mindkét csapatban 11 játékos van egy időben a pályán. Az a csapat nyeri a mérkőzést, aki a játékidő alatt több gólt ér el. Ha a két csapat góljainak száma megegyezik, akkor a meccs döntetlen.
A Nemzetközi labdarúgó szövetség felmérése szerint a futballt a világ több mint 200 országában játsszák 240 milliónál is többen rendszeresen. Mivel igen népszerű sportnak számít, így nem kell sokáig keresgélnünk, hogy hova járassuk a gyereket focizni. Az OVI-FOCI program keretében sok helyen már az óvodákban is elkezdték bevezetni, mint testmozgást. Szinte minden településen van Egyesület, ahol edzői irányítás mellett, korosztályokra bontva tartanak edzéseket.
A csapatjáték szabályait játék közben tanulják meg a gyerekek.
A nagyobb gyerekeknél ez jó alkalom lehet egy kis önállósodásra is. Az edzéseken kívül együtt eltöltött idő is fontos szerepet játszhat abban, hogy a gyerekek a pályán csapatként jobban együtt tudjanak működni. Jó társaságban könnyebben kitartanak a választott sport mellett.
Foci során eredményesen fejleszthető a motiváció, az önfegyelem, a kitartás, az akaraterő, és a küzdeni tudás! Mivel a gyerekek minden meccs után átgondolják teljesítményüket, így nagyban segíti egy reális önértékelés kialakulását is.
Ha gyermekünk idővel komolyabban kezd foglalkozni ezzel a sporttal, akkor kísérjük el néha egy-egy meccsre.
De ne feledjük: Szurkolás alatt TILOS hozzászólni a gyerekek játékához!
Azzal csak összezavarjuk és frusztrálttá tesszük. Hiszen nem tud megfelelni egyszerre két ember kívánalmainak senki sem. Arra ott van az edző! A szurkolás legyen csak biztatás, lelkesítés, bátorítás! A legfontosabb szabály, hogy hagyjuk gyermekünket focizni! Ne támasszunk felé nagy elvárásokat. Meccs előtt ne stresszeljük fölöslegesen a tanácsainkkal és ne várjuk el tőle a gólokat! Hagyjuk őt kibontakozni, és élvezni azt, amit csinál!
A gyerekfocinak nem feltétlen az eredményről kell szólnia! A lényeg, hogy minél több dolgot tanuljanak meg sportolás közben úgy, hogy számukra az még élvezetes is legyen.
Elvégre is a Foci, egy játék!
Az hiú ábránd, hogy valakit 3-4-5 éves korban kiválasztanak arra, hogy labdarúgó legyen belőle.
A legjobb, ha 5-6 éves korban kezd el gyermekünk edzésekre járni. 5-6 éves korban nagy szükség van olyan gyakorlatokra, amelyek a mozgáskoordinációt, egyensúlyérzéket-, és a koncentrációkészséget fejlesztik! Erre nagyon jó lehetőséget nyújtanak az edzéseken végzett különböző labdaérzékelő feladatok játékos formában. Ezen kívül még megismerkednek a különböző labdajátékok alapjaival.
A futball ebben a korban nagy fegyelmet, odafigyelést követel, és egy sor olyan tudást, mint a jobb és bal irány ismerete, mely igazából ekkor kezd kialakulni!
Óvodában, kisiskoláskorban nem alkalmaznak olyan szabályrendszert, mint ami később a versenyeztetésben van.
seke.hu 2024